Zastosowanie sprężarek śrubowych bezolejowych w przemyśle spożywczym

Sprężarki Śrubowe Bezolejowe W Przemyśle Spożywczym

Przemysł spożywczy to jedna z wielu gałęzi przemysłu gdzie wykorzystywane jest sprężone powietrze. To tutaj stawiane są największe wymagania jakościowe odnośnie czystości sprężonego powierza. Ze względu na bezpośredni kontakt z przetwarzanym lub produkowanym produktem lub też jego opakowaniem musimy zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i nie dopuścić do zanieczyszczenia kondensatem wodno-olejowym lub oparami oleju stosowanym w tradycyjnych sprężarkach. Z tego powodu nie zaleca się stosowania sprężarek olejowych zarówno śrubowych, jak i tłokowych.

Na potrzeby przemysłu spożywczego oraz technologii o bardzo wysokich wymaganiach czystości sprężonego powietrza powstały sprężarki śrubowe bezolejowe. Kompresory bezolejowe mogą być bezpiecznie stosowane tam gdzie sprężone powietrze ma bezpośredni kontakt z produktem lub jego opakowaniem. Sytuacja ta ma miejsce praktycznie na każdym etapie produkcji począwszy od przygotowania składników, produkcji, a kończąc na pakowaniu i konfekcjonowaniu.

Sprężone powietrze wykorzystywane jest do:
• transportu produktów sypkich takich jak np. mąka lub sproszkowane mleko,
• napowietrzania podczas fermentacji przy produkcji piwa i produktów mlekopochodnych,
• selekcji produktów sypkich takich jak ryż, groch lub owoce drobne na optosorterach,
• czyszczenia opakowań i rozdmuchu rękawów foliowych podczas pakowania produktów finalnych.

Każdy z powyższych etapów może mieć osobne wymagania odnośnie ilości powietrza, zawartości wilgoci i ciśnienia. Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku Airpol oferuje swoim Klientom dwie grupy sprężarek bezolejowych Airpol BS1 i Airpol BS.

Sprężarki śrubowe bezolejowe pracują w technologii „oil free”, wirujące śruby nie są smarowane olejem, lecz są pokryte specjalną powłoką. Powłoka ta zapewnia doskonałą ochronę przed korozją i wysokimi temperaturami, a także gwarantuje długotrwałe, bezawaryjne użytkowanie sprężarki pod pełnym obciążeniem.

Seria sprężarek Airpol BS1 to sprężarki jednostopniowe o mocy silnika od 55 do 315 kW i maksymalnym ciśnieniu 3bar o zakresie wydajności od 800 do ponad 7000 m³/h. Znajdują one zastosowanie wszędzie tam gdzie potrzeba powietrza bezolejowego o niskim ciśnieniu.

.

 

 

 

Seria sprężarek Airpol BS to sprężarki dwustopniowe o mocy silnika od 55 do 315 kW i ciśnieniu 8 oraz 10 bar o zakresie wydajności od 400 do 3000 m³/h. Kompresory te posiadają dwa bloki sprężające napędzane poprzez przekładnię zębatą z jednego silnika elektrycznego. Pomiędzy poszczególnymi blokami sprężania zamontowana jest chłodnica międzystopniowa.

Standardowo sprężarki Airpol BS1 i BS posiadają powietrzne chłodnice sprężonego powietrza zakończone separatorami cyklonowymi eliminującymi wodę ze sprężonego powietrza przed jego opuszczeniem sprężarki. Istnieje też możliwość zastosowania chłodnic wodnych.

Bezolejowe sprężarki śrubowe Airpol serii BS1 i BS to trwałe, energooszczędne i ciche źródła sprężonego powietrza, znajdujące zastosowanie wszędzie tam gdzie wymagane jest powietrze w 100% bezolejowe.