Adsorpcyjne osuszacze powietrza są używane w zastosowaniach, w których wymagane są bardzo niskie ciśnieniowe punkty rosy, poniżej -20°C. Ich działanie polega na przepuszczaniu sprężonego powietrza przez złoże osuszające (aktywowany tlenek glinu lub żel krzemionkowy), który adsorbuje wilgoć i zanieczyszczenia. Adsorber znajduje się w dwóch naprzemiennie pracujących zbiornikach – kolumnach. Podczas gdy jedna z sekcji (kolumn) osusza sprężone powietrze, druga jest w tym czasie regenerowana tzn. następuje suszenie złoża. W zależności od rodzaju osuszacza adsorpcyjnego, proces regeneracji przeprowadza się albo wcześniej osuszonym sprężonym powietrzem – w osuszaczach zimnoregenerowanych Airpol OAD lub poprzez nadmuch gorącego powietrza atmosferycznego – w osuszaczach gorącoregenerowanych Airpol SGR. Oto kilka kluczowych cech osuszaczy adsorpcyjnych i tym samym różnic w porównaniu do osuszaczy chłodniczych (ziębniczych):
Punkt rosy: Adsorpcyjne osuszacze powietrza mogą osiągać znacznie niższe punkty rosy w porównaniu z osuszaczami chłodniczymi. Są w stanie dostarczać powietrze o ciśnieniowym punkcie rosy w zakresie od -20°C do -70°C. Z tego powodu nadają się do krytycznych zastosowań, takich jak produkcja farmaceutyków, elektroniki czy instalacja sprężonego powietrza narażone na pracę w ujemnych temperaturach.
Efektywność energetyczna: Osuszacze adsorpcyjne zużywają więcej energii niż osuszacze ziębnicze (chłodnicze), zwłaszcza podczas procesu regeneracji, gdy materiał osuszający jest suszony.
Konserwacja: Osuszacze adsorpcyjne wymagają częstszej konserwacji ze względu na aktywne złoże suszące oraz zespół elektrozaworów i przepustnic. Konserwacja obejmuje wymianę środka osuszającego, elektrozaworów sterujących, tłumików hałasu i filtrów sieciowych sprężonego powietrza.
Koszt początkowy: Adsorpcyjne osuszacze powietrza są droższe w zakupie niż osuszacze chłodnicze ze względu na ich zaawansowaną technologię i większą efektywność osuszania czyli zdolność do osiągania niższych punktów rosy.